SZÜLŐK FIGYELEM!!!
Most elmondom nektek, hogy mi a jó, a boldog és a kiegyensúlyozott gyermekkor záloga. Így neveljétek a gyerekeiteket!!:
- Adj neki nagyon sok és kiadós szeretetet, tanítsd szigor nélkül. Engedd őt gyereknek lenni. Engedd, hogy boldog legyen. Így biztosíthatod, hogy nem lesz majd felnőttkorára káros szenvedélye(i).
- A TV, számítógép, okostelefon, tablet, és egyéb modern elektronikus eszközök használatánál NE AZ IDŐKORLÁTOZÁSON LEGYEN A HANGSÚLY, hanem azon hogy tudasd vele, hogy feltétel nélkül szereted őt, megérted a problémáit. Így nem fog a kütyükhöz "menekülni" a boldogságért, nem fogja egésznap nyúzni őket.
- A cukor-, só- és zsírtartalmú élelmiszerek helyett inkább az alkoholtól, cigarettától és a drogoktól intsd óvva, mert azok sokkal károsabbak, mint pl. a csoki és a csipsz. Oké, nem vagyok híve a túlzásoknak sem, DE EZEK TELJES ELTILTÁSÁNAK SEM!! Bizonyos mennyiségű mértékben a tengeri só, a cukor és a zsír nemhogy ártana, még hasznos is. De a szeszre, a nikotinra és a kábítószerekre egyáltalán nincs szükség. Ezt is szeretetteljes, kedves bánásmóddal tudathatod vele. Így ezeket az igazán káros szereket is kerülni fogja.
- Figyeld, mihez van tehetsége. Ne azt nézd, hogy mit nem tud gyermeked, hanem, hogy miben jó, és azt továbbfejleszteni, viszont segíthetsz neki bepótolni a hiányosságait. Ne késztesd mindenféle szakkőrökre, amiket nem szeretne, ne terheld túl. Ne az legyen a hangsúly, hogy "minél szigorúbb tanárhoz" irasd be, mikor elkezdi az első osztályt. Ez az iskolaellenességét is megakadályozza.
- Ne büntesd a csínytevéseit, és/vagy egyéb rossz magatartását, mert ezzel csak azt éred el, hogy azt gondolja, hogy "a felnőttekben csak akkor bízhat meg, hogy ha jó volt, mert ha nem akkor el kell rejteni mindenáron". Kedvesen is lehet megtanítani az élet szabályaira. Koncentrálj arra, hogy tudasd vele, hogy bármikor bizalommal fordulhatsz hozzá, bármilyen rosszat tett. Ezzel fejleszthető benne a bizalom más emberek iránt felnőttkorára. A büntetéssel csak ártasz neki, hidd el.
- Ne mondj/tegyél olyat, amivel azt hangsúlyozod neki, "ha felnőtt lesz, terhedre válik neked", meg hogy "álljon meg a saját lábán". Tudasd inkább vele, hogy amíg élsz, mindig számíthat rád, bárhogyan alakul az élete.
- Ne késztesd a hétvégék/ünnepek minden napján a tanulásra, hadd érezzen szabadságot!!
- Tudasd vele, hogy mitől igazán értékes. Így nagy marad az önbizalma, amit gyerekkorától kezdve fog tartani.
- Végezetül: NE FEGYELMEZD A GYEREKEDET, MERT AZ IS ANNYIRA ÁRTALMAS, MINT AZ ELKÉNYEZTETÉS. Keresd meg az arany középútat a gyereknevelésben.
Kovács M. Mátyás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése